دست خشک کن

امروزه بسیاری از ما می دانیم که باکتری های مدفوع هنگام استفاده از سیستم سیفون توالت بدون درب در هوا پراکنده می شوند. به این پدیده «بخار توالت» می گویند. در واقع در حین فلش، ذرات باکتری در هوا با ارتفاع 4.5 متر پخش می شوند.اما این باکتری های مدفوع در چنین محیطی کجا می روند؟در بررسی های محققان مشخص شده است که این باکتری ها توسط دست خشک کن به داخل کشیده شده و با هر بار استفاده به بیرون و روی دست ها فرستاده می شوند.

محققان در این باره چه می گویند؟

محققان دانشگاه کانکتیکات با قرار دادن ظروف پتری در دست خشک کن هایی که در توالت های مختلف قرار داشتند، شروع به بررسی این دستگاه ها کردند. سپس نتایج این تحقیق را بررسی کردند.

این ظروف آزمایشگاهی هنگامی که در هوای معمولی توالت قرار می گرفتند با یک نوع مجموعه باکتری پر می شدند، اما زمانی که به مدت 30 ثانیه زیر خشک کن دستی قرار می گرفتند، هر ظرف با 18 تا 60 نوع مجموعه باکتری پر می شد.

محققان کانکتیکات به این نتیجه رسیدند که این دستگاه ها مملو از باکتری هستند و در واقع این میکروب های بیماری زا هنگام استفاده از دستگاه روی دست ها قرار می گیرند. در واقع با هر مقدار و هر سرعتی، هوای اطراف توالت ها با استفاده از این وسایل جابجا می شود، باکتری های بیشتری به دست ها می چسبند.

نتیجه این آزمایش به قدری منزجر کننده بود که در دانشگاه کانکتیکات دیگر از این وسایل استفاده نمی کنند و برای خشک کردن دستان خود به سراغ دستمال های کاغذی معمولی رفته اند. به نظر شما بهتر است

دستان خود را با دستمال خشک کنید یا با دست خشک کن؟

هر دو حالت مزایا و معایب خود را دارند. خشک کردن دست‌ها با دستمال کاغذی، دست‌هایتان را سریع‌تر خشک می‌کند، اما خیلی دوست‌دار محیط‌زیست نیست و می‌تواند به محیط زیست آسیب برساند.

از طرفی خشک کردن دست ها با دست خشک کن کمی بیشتر طول می کشد اما این دستگاه دوستدار محیط زیست است و آسیبی به آن نمی زند. اما باد گرم آن ممکن است پوست شما را خشک کند و مصرف برق و آلودگی صوتی آن از معایب این دستگاه محسوب می شود.

اما مهم ترین موضوعی که مردم را نگران کرده، بهداشت دست خشک کن ها است و باید گفت که محققان این حوزه همواره با تردید به این دستگاه ها نگاه کرده و تصمیم به بررسی این دستگاه گرفته اند که به نتایج جالبی دست یافته است.

در آزمایش دیگری، محققان برنامه علمی تلویزیونی MythBusters از شبکه دیسکاوری در آمریکا و استرالیا از 16 داوطلب خواستند ابتدا دست های خود را با آب و صابون بشویند و سپس یک بار با خشک کن دستی و بار دیگر با دستمال کاغذی خشک کنند. محققان سپس دست های داوطلبان را بررسی کردند.

نتیجه این آزمایش نشان داد که حوله های کاغذی می توانند تا ۷۱ درصد باکتری ها را کاهش دهند و خشک کن دستی تنها تا ۲۳ درصد باکتری ها را از بین می برد.

محققان دستگاهی که حوله کاغذی را نگه می دارد و همچنین خود خشک کن دست را بررسی کردند و مشخص شد که تنها 3 مجموعه باکتری در اطراف دستمال کاغذی وجود دارد، اما 41 مجموعه باکتری در اطراف دستمال خشک کن وجود دارد.

این مطالعه نشان داد که استفاده از دستمال کاغذی بهتر از استفاده از خشک کن برای بهداشت است.

محققی از کالیفرنیا

یک دانشجوی پژوهشی اهل کالیفرنیا که در رشته پرستاری تحصیل می کرد، نتایج آزمایش خود را روی دستگاه خشک کن دستی در شبکه اجتماعی فیس بوک منتشر کرد.

او یکی از ظروف ظرف پتری را تنها به مدت 3 دقیقه در دست خشک کن قرار داده بود و پس از 48 ساعت با بررسی ظرف متوجه وجود انواع باکتری ها و قارچ های بیماری زا شد. این عوامل بیماری زا معمولاً با استفاده از خشک کن دستی به دست منتقل می شوند. وی تصویری از این باکتری ها و قارچ ها را در فضای مجازی منتشر کرد. دست خشک کن یکی از وسایل مهم و ضروری در سرویس های بهداشتی منازل و اماکن عمومی است. این دستگاه می تواند تا حد زیادی از انتشار آلودگی در محیط و جامعه جلوگیری کند. ممکن است بتوانید از حوله دستی برای خشک کردن دست های خود در خانه استفاده کنید، اما هرگز نمی توانید این کار را در مکان های عمومی انجام دهید، زیرا به احتمال زیاد افراد زیادی قبل از شما دست های خود را با آن حوله خشک کرده اند. در چنین مواقعی یا باید از دستمال کاغذی یا خشک کن دستی استفاده کنید و چون استفاده از دستمال کاغذی چندان به صرفه نیست بهتر است از این وسیله استفاده کنید. تنها مشکل این دستگاه این است که اکثر مدل های آن با قطع برق کارایی خود را از دست می دهند. با این حال، بهداشتی تر از دستمال کاغذی هستند.

معمولاً دست خشک کن ها روی دیوار و در نزدیک ترین قسمت به درب خروجی نصب می شوند. پس از شستن دست ها قبل از خروج از حمام، می توانید دست های خود را زیر این دستگاه خشک کنید. اکثر مدل های دست خشک کن چشمی دارند که وقتی دست خود را زیر آنها می گیرید روشن می شود و شروع به کار می کند و پس از برداشتن دست خاموش می شود. این عدم دخالت و تماس فیزیکی دست ها با این دستگاه باعث شده است که از نظر بهداشتی در رده بهترین خشک کن دست قرار گیرد. سشوار دقیقا همان عملکرد سشوار را دارد، یعنی قادر است هم هوای گرم و هم هوای خنک تولید کند. حق انتخاب دارید، فقط با یک نسیم خنک یا با گرمای باد گرم می توانید دست خود را خشک کنید و از سرویس خارج شوید. دست خشک کن وسیله ای ساده و در عین حال کاربردی است، به همین دلیل در هر سرویس بهداشتی باید حداقل یک مدل از این دستگاه وجود داشته باشد.

اگر از آن دسته افرادی هستید که عادت دارید همیشه دست های خود را بعد از شستن آن ها خشک کنید اما برای رعایت نکات بهداشتی نمی توانید از حوله استفاده کنید و قصد خرید خشک کن دستی را دارید اما به دلیل تنوع زیاد مدل ها و اگر برای خرید این وسیله ارزشمند به مشکل برخوردید، اصلا نگران نباشید. در این مطلب شما را با انواع دست خشک کن آشنا می کنیم و یک سری نکات مهم را به شما آموزش می دهیم که در خرید دست خشک کن باید به آن ها توجه کنید.

دست خشک کن چیست و چه کاربردی دارد؟

یک نوع دستگاه الکتریکی مکانیزه برای خشک کردن دست بدون نیاز به حوله و دستمال با رعایت کلیه دستورالعمل های بهداشتی می باشد. این دستگاه شبیه سشوار عمل می کند، یعنی با تولید باد و قرار گرفتن دست در معرض این باد، به تدریج دستان شما را خشک می کند. بدون داشتن کوچکترین تماس فیزیکی با دستگاه، به همین دلیل در دسته ایمن ترین دستگاه های بهداشتی قرار می گیرد. درست است که خشک کردن دست ها با این دستگاه فرآیندی زمان بر است، اما به دلیل حذف دستمال کاغذی، سازگار با محیط زیست هستند. پس حتما نمونه ای از این دستگاه را برای محل کار و منزل خود خریداری کنید. انواع دست خشک کن:

  1. دست خشک کن: اولین و قدیمی ترین دست خشک کن موجود در بازار است. ظاهر این دستگاه بسیار شبیه به مدل های دیگر است با این تفاوت که برای روشن شدن دستگاه باید دکمه ای را فشار دهید. متاسفانه در این مدل آب اضافی روی زمین ریخته می شود که شاید برای بسیاری از شما خوشایند نباشد. این دستگاه دارای دکمه ای برای تغییر حالت باد سرد و گرم می باشد.
  2. دستگاه خشک کن اتوماتیک: این دستگاه دقیقاً کار مثال قبل را انجام می دهد، یعنی باد سرد و گرم لازم برای خشک کردن دست را فراهم می کند. تفاوت اصلی این مدل با مدل دستی این است که چشمی دارد که بدون دست زدن به دستگاه روشن می شود و با گرفتن دست در زیر آن شروع به خشک شدن دست می کند. این دستگاه دارای مخزنی است که آب اضافی را روی دست ذخیره می کند و اجازه نمی دهد روی زمین بریزد. برای جلوگیری از انتشار آلودگی هوا در اطراف دارای فیلتر تصفیه هوا هستند، هوای خروجی از دستگاه عاری از هرگونه باکتری و ویروس می باشد.
  3. سشوار چند منظوره: این دستگاه بیشتر در منازل استفاده می شود، زیرا علاوه بر سشوار دارای سشوار نیز می باشد. یعنی با خرید این دستگاه و نصب آن در کنار آینه می توانید علاوه بر سشوار یک سشوار نیز داشته باشید. اگر از آن دسته افرادی هستید که سرویس بهداشتی و حمام خود را در یک منطقه قرار داده اید، می توانید این دستگاه را خریداری کرده و هنگام خروج از حمام موهای خود را در حمام خشک کنید. با این کار نیازی به آوردن و درآوردن سشوار نیست و همیشه روی دیوار سرویس بهداشتی موجود است.

مزایای استفاده از خشک کن برقی:

با خرید این دستگاه می توانید با برداشتن دستمال کاغذی از قطع درختان بیشتر و مصرف آب بیشتر جلوگیری کنید.

همانطور که می دانید روزانه 51000 درخت برای تولید دستمال کاغذی قطع می شود و برای ساخت دستمال کاغذی با این چوب آب زیادی مصرف می شود.

سالانه 254 تن زباله مربوط به انواع دستمال کاغذی وارد محیط می شود که با خرید این دستگاه می توان میزان ضایعات مربوط به دستمال کاغذی را به حداقل رساند.

دستمالی که در حمام نگهداری می شود حاوی مقادیر زیادی باکتری است که هنگام خشک کردن دست با دستمال کاغذی به دست منتقل می شود. این دستگاه دست های شما را بعد از شستشو تمیز نگه می دارد.

بر اساس اعلام مرکز بیماری های عفونی و سازمان جهانی بهداشت، انتقال ویروس ها و باکتری ها روی دست های خشک کمتر از دست های مرطوب است، بنابراین با خشک کردن دست ها با این دستگاه می توانید از شیوع بیماری ها جلوگیری کنید.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.